10 Najlepszych Źródeł Białka, Które Łatwo Jest Zdobyć

Sharing is caring!

Białko stanowi istotny element naszej diety. Białko pomaga budować mięśnie i zaopatruje organizm w energię. Być może nie wiesz, w jakich pokarmach znajduje się ten składnik, bądź które z nich są w niego bogate. Oto i 10 najlepszych źródeł białka pozwalających utrzymać organizm w dobrej kondycji. Pokarmy te zawierają również inne witaminy i minerały, których organizm potrzebuje. Można jednak stosować również pewne suplementy białka dla wzmocnienia efektów diety, po odpowiednich konsultacjach.

1 Jajka

Jajka można jeść sadzone, na twardo, w jajecznicy i na wiele innych sposobów, o ile nie są surowe. Jajka zawierają 12,6 gramów tego składnika odżywczego, a zawarta w nich wersja jest kompletna. Oznacza to, że spożywać też będziesz istotne aminokwasy, których organizm potrzebuje, by być zdrowym. Jajka zawierają również mniej istotne aminokwasy. Jajka mają niską zawartość tłuszczu i kalorii. Zawierają wysokie ilości witamin A, D, K, i E. Jajek nie należy jeść na surowo, ale po ugotowaniu zawierają to, czego organizmowi potrzeba dla zdrowia.

2 Białka Serwatkowe

Znaleźć je można w serach. Kwasowe składniki wykorzystywane są do produkcji twarogu, a po odcedzeniu sera pozostaje właśnie ta ciecz. Jest ona bogata w liczne składniki odżywcze. Dostępna jest w supermarketach do picia. W formie sproszkowanej wykorzystywana jest do produkcji napojów, np. suplementów białek serwatkowych. Są one często wykorzystywane przez kulturystów pragnących zwiększyć masę mięśniową. Sproszkowaną formę serwatki można zmieszać z mlekiem dla jeszcze lepszych korzyści zdrowotnych.

3 Ser

Zarówno sery miękkie jak i twarde stanowią świetne źródło witamin. Należeć do nich mogą ser kozi, mozzarella i inne typy sera twardego. Dostępne są też wersje niskotłuszczowe. Dodanie kawałka sera na kanapkę lub do innych potraw to świetny sposób na dostarczenie organizmowi tego, czego mu potrzeba. Do tego ser ma wysoką zawartość potasu.

4 Jogurt Grecki

Jogurt grecki ma niską zawartość tłuszczu i jest dobry na mocne kości tudzież pomaga organizmowi rozwijać mięśnie. Jogurt jest też bogaty w probiotyki, które są również dobre na trawienie. Kupując ten jogurt najlepiej jest zdecydować się na odmianę podstawową.

5 Mleko

Istnieje kilka odmian mleka, z których można pozyskiwać witaminy i istotne aminokwasy. Można pić mleko krowie, kozie, a nawet owcze. Mleko zawiera zdrowe tłuszcze, których organizm potrzebuje, a do tego jest bogate w witaminy A, D, E, i K, a także potas. Istnieją odmiany mleka niskotłuszczowego dla osób, według których mleko pełne jest zbyt tłuste.

6 Mięso Chude

Istnieje wiele różnych typów mięsa, które są dobre dla organizmu. Należą do nich chude kawałki wołowiny i wieprzowiny, a nawet drób, jak kurczak i indyk. Mięso należy spożywać z umiarem, gdyż zawiera więcej tłuszczu, dostarcza jednak organizmowi wszystkiego, czego mu potrzeba. Mięso jest również bogate w witaminę B12 i inne witaminy potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

7 Ryby

Ryby mają niską zawartość tłuszczu i dostarczają jednych z najbogatszych witamin, a także składników odżywczych, w tym witaminę B12 i kwasy tłuszczowe omega 3. Do najlepiej nadających się do spożycia ryb należy tuńczyk i łosoś. Ryby wspierają funkcjonowanie mózgu i są w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu poprzez zwiększenie poziomu dobrego cholesterolu.

8 Rośliny Strączkowe

Do najlepszych dla organizmu roślin strączkowych należą fasola, ciecierzyca i suszona soczewica. Zawierają również podwyższoną zawartość błonnika, który pomaga w funkcjonowaniu układu trawiennego.

9 Orzechy

Orzechy takie, jak nerkowce, pekany i orzechy włoskie mają dobry wpływ na organizm i dostarczają istotnych witamin i minerałów, których on potrzebuje. Wystarczy niewielka ilość orzechów, by doświadczyć korzyści zdrowotnych. Chociaż orzechy są bogate w kalorie, to zawierają one to, czego organizmowi potrzeba. Są bogate w błonnik, minerały i kwasy tłuszczowe omega 3.

10 Zboża

Istnieją pewne specyficzne typy zbóż, które może wykorzystywać organizm. Należą do nich owies, komosa ryżowa i pszenica. Zboża te bardzo łatwo jest dostać w sklepie. Są one dobre dla każdego, ale szczególnie istotne są dla osób na diecie roślinnej. Pomogą one zaspokoić potrzeby organizmu i trzymać się przy tym diety.

Oto i niektóre z powszechnych źródeł witamin i aminokwasów, które pomagają dostarczyć organizmowi tego, czego mu trzeba. Potrzebne są one do rozwoju mięśni i należy je spożywać każdego dnia. Pokarmy te znaleźć można w pobliskim sklepie spożywczym i są one dostępne dla każdego. Powinno się zwiększyć spożycie tych pokarmów, aby mieć pewność, że organizm każdego dnia otrzymuje to, czego potrzebuje.

James is a blogger who loves to explore new things. His passion for helping people in all aspects of daily things flows through in the respected industries coverage he provides.

Leave a Reply